понеделник, 10 май 2010 г.

Трети пореден турнир по тенис на маса за ветерани организираха в Златица

В първите дни от месец май за трета поредна година в Златица бе организиран турнир по тенис на маса за ветерани. И този път в навечерието на градския празник около 50 бивши състезатели от цялата страна пристигнаха в Средногорието и премериха сили в надпреварата, която се проведе под патронажа на кмета на общината – инж. Нонка Каменова.

Традиционно, състезанието бе предшествано от техническа конференция, състояла се на 3-и април в малката зала на читалище „Христо Смирненски”. На нея бе теглен и жребият, като в две от възрастовите категории – 50-59 г. и над 70 г. поради малкия брой тенисисти се игра по добре познатата схема „всеки срещу всеки”.

Най-много участници очаквано имаше при най-младите – 40-49 г., където бяха оформени четири групи от по осем състезатели; две пък бяха групите при участниците между 60 и 69 г. Иначе освен представители на региона, в турира взеха участие и тимове от Благоевград, София, Карлово, Клисура, Пловдив, Панагюрище, Габрово и Шумен.

Надпреварата бе открита на 1-и май в спортна зала „Гроздан Шентов” към АТПГ – гр. Златица. Преди старта на срещите, успех на състезателите пожела лично инж. Нонка Каменова. Главен рефер и тази година бе международният съдия Антоний Еленски – единственият наш бронзов медалист от олимпийските игри за ветерани през 1998 г. В чисто спортен план двубоите бяха на високо ниво и отново донесоха множество емоции – както за участниците, така и за публиката.

При най-възрастните – състезателите над 70 години, златен медал спечели Пенчо Александров от с. Стъргел, представител на пирдопския клуб по тенис на маса. На второ място остана Живко Георгиев от „Локо” (София), а бронзът бе за златичанина Илия Филипов.

В долната възрастова категория – 60-69 г., на първо място се класира Анатоли Пак от тима на столичните „железничари”. Той спечели оспорваната битка с един от доайените на този спорт в Средногорието – Никола Панов от Пирдоп, който остана втори. Призовата тройка бе допълнена от д-р Ангел Ангелов, представител на Габрово.

Най-добър при тенисистите от 50 до 59 години бе пловдивчанинът Веселин Семерджиев, след него се наредиха столичаните Светослав Колев и Жоро Георгиев. В най-оспорваната възрастова категория – 40-49 г., първенците от четирите предварителни групи заформиха финална такава за определяне на шампиона. В крайна сметка предварителните очаквания се сбъднаха и участващият за първи път в турнир „Златица” Васко Йотовски от Шумен спечели златния медал. Миналогодишният победител Марин Минев от „Локо” (София) остана втори, а на трето място се класира още един представител на Шумен - Росен Рачев-Роко.

Традиционно, шампионите от четирите възрастови групи играха помежду си за специалната купа на турнира, която този път отиде при най-младия от тях – Васко Йотовски.

По-късно през деня участниците се събраха на другарска вечеря, където освен разбор на срещите от надпреварата бе проведено и официалното награждаване на победителите. От спортен клуб „Стоян Николов” връчиха и два специални плакета за ползотворно сътрудничество – на АТПГ-Златица, получен лично от директора инж. Величка Баланова, както и на международния рефер Антоний Еленски. От клуба изказаха искрени благодарности и на своите спонсори – Община Златица, ЕТ „Дончо Павлов” и Илия Медаров.